Bogaras könyvek

Blogunkkal a bogarakról szóló kiadványokra szeretnénk felhívni látogatóink figyelmét. Elsősorban a bogárgyűjtőket célozzuk meg, akik számára sokszor nem nyilvánvaló, hogy miféle munkákból gyarapíthatják ismeretanyagukat. Emellett természetesen sokan mások, így a természetjárók vagy az állattan vizsgára készülők is haszonnal forgathatják az itt bemutatott bogaras könyveket. Végül nem titkoljuk, hogy a szép könyvek szerelmeseit is szeretnénk tájékoztatni a patinás régiségekről és az újdonságokról egyaránt.

Pár szó

Az alábbi blogot a Magyar Természettudományi Múzeum Bogárgyűjteménye működteti.01_mtm_logo_color_allo_smaill.jpg

A blogban megjelenő összes kép a Magyar Természettudományi Múzeum kizárólagos tulajdona.

A képeket felhasználni, csak az intézmény engedélyével szabad. Kérünk mindenkit, ezt szigorúan tartsuk be!

TOVÁBBI BLOGJAINK:

lepkésskonyvek_200.jpg

vasilogo.jpg

mtmbloglogo.jpg

Utolsó kommentek

Címkék

Abafi-Aigner Lajos (1) Ádám László (1) bakony (2) Bálint Zsolt (1) barazília (1) Bíró Lajos (1) bogárfauna (1) carabidae (1) carabus (2) cerambycidae (1) cincerek (1) cincérfélék (1) csíboralkatúak (1) Csiby Mihály (1) Csiki Ernő (2) Daday Jenő (1) die käfer mitteleuropas (1) Endrődi Sebő (1) fauna hungariae (3) Fauna Regni Hungariae (1) Faunistica (1) folia heyrovskyana (1) Fragmenta (1) Frivaldszky Imre (1) Gozmány László (1) Gubányi András (1) gyászbogár (1) Hangay György (1) határozó (1) holyvafélék (1) Horváth Géza (1) Hungarica (1) hydraenidae (1) hydrophiloidea családsorozat (1) käferfauna (1) kárpát medence bogárfaunája (2) Kaszab Zoltán (2) Keve Gyula (1) könyv (1) közép európa rovarainak színes atlasza (1) kutatás (2) Kuthy Dezső (1) lamellicornia (1) lemezescsápú bogarak (1) levélbogarak (1) levélbogarak–chrysomelidae (1) magyarország állatvilága (1) magyarorszag allatvilaga (1) magyar rovartani társaság (1) Magyar Természettudományi Múzeum (5) Medvegy MIhály (1) Méhely Lajos (1) Merkl Ottó (2) Mészáros Ferenc (1) Mocsáry Sándor (1) monográfiák (1) palpicornia (1) Pál János (1) Papp László (1) Paszlavszky József (1) Pável János (1) r.könyvismertetések száma (1) Retezár Imre (1) rovargyűjtés (1) rovarok között (1) Rovartani Lapok (1) sár józsef (1) Sas-hegy (1) staphylinoidea családsorozat (2) Szél Győző (1) tenebrionidae (1) természetvédelem (1) Trianon (1) Új-Guinea (1) Vásárhelyi Tamás (1) Vig Károly (2) vízibogarak (1) Yves Bousquet (1) Címkefelhő

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Hurka, K.: Brouci Ceske a Slovenské republiky. Beetles of the Czech and Slovac Republics. (A Cseh és a Szlovák Köztársaság bogarai)

2010.10.08. 10:47 :: szélgyőző

Hurka, K.: Brouci Ceske a Slovenské republiky. Beetles of the Czech and Slovac Republics. (A Cseh és a Szlovák Köztársaság bogarai)

Kiadás éve, megjelenés helye, oldalszám: 2005, Vit Kabourek, Zlín, 390 oldal

Példányszám, beszerezhetőség: A kiadvány mára feltehetőleg elfogyott, de nemzetközi rovarbörzéken esetleg beszerezhető. Ára 35 euro.

A jelen kötet 70 színes táblán 105 bogárcsalád több mint 1000 képviselőjét mutatja be, melyek zöme hazánkban is megtalálható. A képek igen jó minősége garantálja, hogy számos bogár pusztán az ábrák nézegetésével, a könyvet lapozgatva is könnyűszerrel fölismerhető, azonosításukhoz nincs szükség határozókulcsra. Ebből a szempontból leginkább a közel száz éve megjelent, híres Reitter-féle ötkötetes sorozattal (Fauna Germanica) vethető össze, mely hosszú ideig a bogarászok bibliájának számított. A könyv szerzője a prágai Károly Egyetem Állatrendszertani Tanszékének néhai professzora, Karel Hurka (1931–2004), Közép-Európa legismertebb entomológusai közé tartozik. Elsősorban az európai futóbogarak szakembereként vált ismertté. Kedvenc kutatási területe a nagy testű futrinkák (Carabus-fajok) és lárváik ökológiájára irányult.

A Cseh és a Szlovák Köztársaság bogarai című könyv jelentős részét a szöveges rész teszi. Az érintett családokról és alcsaládokról bőséges ismertetés olvasható: az egyes csoportok a Földön ismert fajszáma minden esetben föl van tüntetve, ami igen hasznos információ. A rövid alaktani jellemzés után a szerző a család képviselőinek életmódját, élőhelyét mutatja be. A kiválasztott fajokról csak a legfontosabb morfológiai tudnivalók vannak megadva, mint a testméret, a testalak, a színezet, esetleg a csáp alakulása, a lábfejízek száma stb. Az élőhelyre (a tápnövényre, ha van) valamint a csehországi, illetve a szlovákiai előfordulásra és a faj ritkaságára mindenképp történik utalás – ezek az információk igen nagy mértékben alkalmazhatók a hazai viszonyokra.

Hurka professzor könyve úgyszólván az összes rovarásznak ajánlható, aki bogarakkal foglalkozik. A kezdőknek talán leginkább a fajismeret bővítése szempontjából hasznos, míg a szakembereknek a főképp a családjellemzések szakszerűsége és pontossága miatt nélkülözhetetlen. A kiadott kétnyelvű kötetek kétféle változatban, cseh-angol, illetve cseh-német  nyelven jelentek meg.

Szél Győző

Szólj hozzá!

Címkék: sz:Szél Győző

A bejegyzés trackback címe:

https://bogaraskonyvek.blog.hu/api/trackback/id/tr522355851

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása