Bogaras könyvek

Blogunkkal a bogarakról szóló kiadványokra szeretnénk felhívni látogatóink figyelmét. Elsősorban a bogárgyűjtőket célozzuk meg, akik számára sokszor nem nyilvánvaló, hogy miféle munkákból gyarapíthatják ismeretanyagukat. Emellett természetesen sokan mások, így a természetjárók vagy az állattan vizsgára készülők is haszonnal forgathatják az itt bemutatott bogaras könyveket. Végül nem titkoljuk, hogy a szép könyvek szerelmeseit is szeretnénk tájékoztatni a patinás régiségekről és az újdonságokról egyaránt.

Pár szó

Az alábbi blogot a Magyar Természettudományi Múzeum Bogárgyűjteménye működteti.01_mtm_logo_color_allo_smaill.jpg

A blogban megjelenő összes kép a Magyar Természettudományi Múzeum kizárólagos tulajdona.

A képeket felhasználni, csak az intézmény engedélyével szabad. Kérünk mindenkit, ezt szigorúan tartsuk be!

TOVÁBBI BLOGJAINK:

lepkésskonyvek_200.jpg

vasilogo.jpg

mtmbloglogo.jpg

Utolsó kommentek

Címkék

Abafi-Aigner Lajos (1) Ádám László (1) bakony (2) Bálint Zsolt (1) barazília (1) Bíró Lajos (1) bogárfauna (1) carabidae (1) carabus (2) cerambycidae (1) cincerek (1) cincérfélék (1) csíboralkatúak (1) Csiby Mihály (1) Csiki Ernő (2) Daday Jenő (1) die käfer mitteleuropas (1) Endrődi Sebő (1) fauna hungariae (3) Fauna Regni Hungariae (1) Faunistica (1) folia heyrovskyana (1) Fragmenta (1) Frivaldszky Imre (1) Gozmány László (1) Gubányi András (1) gyászbogár (1) Hangay György (1) határozó (1) holyvafélék (1) Horváth Géza (1) Hungarica (1) hydraenidae (1) hydrophiloidea családsorozat (1) käferfauna (1) kárpát medence bogárfaunája (2) Kaszab Zoltán (2) Keve Gyula (1) könyv (1) közép európa rovarainak színes atlasza (1) kutatás (2) Kuthy Dezső (1) lamellicornia (1) lemezescsápú bogarak (1) levélbogarak (1) levélbogarak–chrysomelidae (1) magyarorszag allatvilaga (1) magyarország állatvilága (1) magyar rovartani társaság (1) Magyar Természettudományi Múzeum (5) Medvegy MIhály (1) Méhely Lajos (1) Merkl Ottó (2) Mészáros Ferenc (1) Mocsáry Sándor (1) monográfiák (1) palpicornia (1) Pál János (1) Papp László (1) Paszlavszky József (1) Pável János (1) r.könyvismertetések száma (1) Retezár Imre (1) rovargyűjtés (1) rovarok között (1) Rovartani Lapok (1) sár józsef (1) Sas-hegy (1) staphylinoidea családsorozat (2) Szél Győző (1) tenebrionidae (1) természetvédelem (1) Trianon (1) Új-Guinea (1) Vásárhelyi Tamás (1) Vig Károly (2) vízibogarak (1) Yves Bousquet (1) Címkefelhő

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Szlovákia Natura 2000 jelölőfajainak atlasza (2011)

2012.11.21. 15:05 :: szélgyőző

Atlas druhov európskeho vyznamu pre územia Natura 2000 na Slovensku (2011). The Atlas of Species of European Interest for Natura 2000 Sites in Slovakia (2011). Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovsky Mikulas, 520 pp.

Natura2000_slovak005_index.jpgA védett, fokozottan védett valamint vöröskönyves állat- és növényfajok mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az Európai Közösség szempontjából fontos ún. Natura 2000 jelölőfajok. A Natura 2000 területek kijelölésének törvényi alapjai az 1979-ben elfogadott Madárvédelmi Irányelven (Birds Directive), illetve az 1992-ben életbe lépett Élőhelyvédelmi Irányelven (Habitats Directive) nyugszik. A „jelölőfaj” kifejezés valójában egy-egy biogeográfiai régiói védendő élőhelyeit leginkább jellemző, sokszor ritka esetleg veszélyeztetett fajait jelenti, melyek populációinak fenntartására az adott ország felelősséget vállalt.

Jelen munka a Liptószentmiklósi (Liptovsky Mikulás) Szlovák Természetvédelmi és Barlangászati Múzeum reprezentatív kiadványa, mely az Európai Unió támogatásával készült. Az 520 oldalas, kétnyelvű, szlovák és angol nyelven kiadott kötet a benne bemutatott 90 növény, illetve 129 állatfaj színes illusztrációi mellett számos élőhelyfotót is tartalmaz. A szöveg és az ábrák terjedelme minden bemutatott faj esetében 2 oldal, ez a szerkesztői elv nagyban megkönnyíti a könyv használatát. A fajok egy-egy rendszertani csoporton belül a tudományos (latin) nevek rendszertani sorrendjében követik egymást. Minden fajról található jó minőségű színes habitusábra, többnyire fotó, de olykor egyéb részletek is bemutatásra kerülnek, így a lepkék esetében a hernyókról láthatunk képet. A szlovák és/vagy az európai elterjedést térképvázlat mutatja. A fajokról írt fejezetek a tudományos név és szinonímái, a rendszertani besorolás valamint a veszélyeztetettségi kategória feltüntetése után a következő részekre tagolódnak: alaktani leírás, életmód-élőhely, világelterjedés, szlovákiai elterjedés, veszélyeztető tényezők, egyéb érdekességek. A nagy szarvasbogár (Lucanus cervus) esetében pédául az utolsó részből megtudhatjuk, hogy a hímek rágójának mérete alapján az utóbbi időben két alfajt különítenek el.

Bizonyos, hogy e sokszerzős kiadvány a magyar olvasóköközönség érdeklődésére is számott tarthat, hiszen a benne szereplő növények és állatok zöme nemcsak tagja hazánk faunájának, hanem szintén Natura 2000 jelölőfaj, emellett védett-fokozottan védett, illetve a magyarországi Vörös Könyvben szereplő élőlényekről van szó.
Összesen 20 Natura 2000 bogárfaj szerepel a szlovák munkában, éppen annyi mint a hazai, megegyező státuszú fajok száma. Ez persze nem jelent tökéletes átfedést, ugyanis négy hegyvidéki faj (Boros schneideri, Phryganophilus ruficollis, Pseudogaurotina excellens, Stephanopachys substriatus) hiányzik a magyar faunából. A magyar fajlistában viszont 4 olyan faj található, mely a szlovák jegyzékben nem lelhető föl: Carabus hampei, Duvalius gebhardti, Dorcadion fulvum cervae és Pilemia tigrina. A szlovák és a magyar lista közötti eltérés részben abból ered, hogy Magyarország teljes egészében a Pannon Biogeográfiai Régióhoz tartozik, míg Szlovákia a Kárpátok révén az alpesi régiónak is része. Az eltérés további forrása, hogy a Gebhardt-vakfutrinka (Duvalius gebhardti), illetve a pusztai gyalogcincér (Dorcadion fulvum cervae) a magyar fauna bennszülött (endemikus) faja, illetve alfaja, vagyis Magyarországon kívül sehol máshol nem fordulnak elő.

A jelen kiadványt nem árusítják, így nehezen beszerezhető. A világhálón sem szerepel, így joggal feltételezhető, hogy a szlovák természetvédelem csupán reprezentatív célokra, „házi használatára” szánta. A kétnyelvűség éppúgy az EU-s támogatás feltétele volt, mint az árusítás tilalma.

Natura2000_slovak_oldalak_index.jpgSzerző: Szél Győző

Szólj hozzá!

Címkék: természetvédelem kárpát medence bogárfaunája sz:Szél Győző

A bejegyzés trackback címe:

https://bogaraskonyvek.blog.hu/api/trackback/id/tr884878874

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása