Bogaras könyvek

Blogunkkal a bogarakról szóló kiadványokra szeretnénk felhívni látogatóink figyelmét. Elsősorban a bogárgyűjtőket célozzuk meg, akik számára sokszor nem nyilvánvaló, hogy miféle munkákból gyarapíthatják ismeretanyagukat. Emellett természetesen sokan mások, így a természetjárók vagy az állattan vizsgára készülők is haszonnal forgathatják az itt bemutatott bogaras könyveket. Végül nem titkoljuk, hogy a szép könyvek szerelmeseit is szeretnénk tájékoztatni a patinás régiségekről és az újdonságokról egyaránt.

Pár szó

Az alábbi blogot a Magyar Természettudományi Múzeum Bogárgyűjteménye működteti.01_mtm_logo_color_allo_smaill.jpg

A blogban megjelenő összes kép a Magyar Természettudományi Múzeum kizárólagos tulajdona.

A képeket felhasználni, csak az intézmény engedélyével szabad. Kérünk mindenkit, ezt szigorúan tartsuk be!

TOVÁBBI BLOGJAINK:

lepkésskonyvek_200.jpg

vasilogo.jpg

mtmbloglogo.jpg

Utolsó kommentek

Címkék

Abafi-Aigner Lajos (1) Ádám László (1) bakony (2) Bálint Zsolt (1) barazília (1) Bíró Lajos (1) bogárfauna (1) carabidae (1) carabus (2) cerambycidae (1) cincerek (1) cincérfélék (1) csíboralkatúak (1) Csiby Mihály (1) Csiki Ernő (2) Daday Jenő (1) die käfer mitteleuropas (1) Endrődi Sebő (1) fauna hungariae (3) Fauna Regni Hungariae (1) Faunistica (1) folia heyrovskyana (1) Fragmenta (1) Frivaldszky Imre (1) Gozmány László (1) Gubányi András (1) gyászbogár (1) Hangay György (1) határozó (1) holyvafélék (1) Horváth Géza (1) Hungarica (1) hydraenidae (1) hydrophiloidea családsorozat (1) käferfauna (1) kárpát medence bogárfaunája (2) Kaszab Zoltán (2) Keve Gyula (1) könyv (1) közép európa rovarainak színes atlasza (1) kutatás (2) Kuthy Dezső (1) lamellicornia (1) lemezescsápú bogarak (1) levélbogarak (1) levélbogarak–chrysomelidae (1) magyarország állatvilága (1) magyarorszag allatvilaga (1) magyar rovartani társaság (1) Magyar Természettudományi Múzeum (5) Medvegy MIhály (1) Méhely Lajos (1) Merkl Ottó (2) Mészáros Ferenc (1) Mocsáry Sándor (1) monográfiák (1) palpicornia (1) Pál János (1) Papp László (1) Paszlavszky József (1) Pável János (1) r.könyvismertetések száma (1) Retezár Imre (1) rovargyűjtés (1) rovarok között (1) Rovartani Lapok (1) sár józsef (1) Sas-hegy (1) staphylinoidea családsorozat (2) Szél Győző (1) tenebrionidae (1) természetvédelem (1) Trianon (1) Új-Guinea (1) Vásárhelyi Tamás (1) Vig Károly (2) vízibogarak (1) Yves Bousquet (1) Címkefelhő

Naptár

március 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jermy Tibor és Balázs Klára (szerkesztették): A növényvédelmi állattan kézikönyve. 3/A és 3/B kötetek. Bogarak (Coleoptera).

2010.10.08. 09:57 :: szélgyőző

Jermy Tibor és Balázs Klára (szerkesztették): A növényvédelmi állattan kézikönyve. 3/A és 3/B kötetek. Bogarak (Coleoptera).

Kiadás éve, megjelenés helye, oldalszám: 1990, Akadémiai Kiadó, Budapest, 673 oldal

Példányszám, beszerezhetőség: Mára elfogyott, antikváriumokban olykor felbukkan. A két kötet eredeti ára 325 Ft. Mai ára 2000–3000 Ft között mozog.

A nyolckötetes növényvédelmi kézikönyv elsőrendű célja a kártevők elleni védekezés elméleti biológiai megalapozása. A 15 szerző által összeállított két kötetben valamennyi bogárkártevő szerepel, melyeket a hazánkban termesztett növényekről eddig kimutattak. Az új irodalmi ismereteken kívül a ma már alig hozzáférhető, régebben megjelent magyar szakirodalmat is földolgozza, így szakmai értelemben tudománytörténeti jelentőségű. A kézikönyv a bogárcsaládok rendszertani sorrendjében tárgyalja a fajokat. Míg egyes családoknak (mint pl. a futóbogarak, a dögbogarak, a katicák) csak kevés fajáról történik említés, más csoportok, mint a cserebogarak, levélbogarak, ormányosbogarak esetében nagy számban akadnak a növényvédelem szempontjából megkülönböztetett figyelemben részesített fajok. Jellemző, hogy négy csoport: a zsizsikek, az eszelények, a cickányormányosok és az ormányosbogarak a teljes 3/B kötetet megtöltik, míg a többi bogárcsalád (szám szerint 23) fajai a 3/A kötetben találhatók.

A Jermy&Balázs szerkesztette kötetekben egy bogárfaj tárgyalására többnyire 1–1,5 oldal terjedelem jut, melyben az imágó, a lárva és a báb alaktani jellemzése után a bogár elterjedése, életmódja (tápnövénye, kárképe, fejlődési ciklusa, természetes ellenségei, gradológiája) végezetül a védekezés alapelvei kerülnek tárgyalásra. Az ismert és fontos kártevőkről mint a májusi cserebogár, illetve a burgonybogár 15, sőt majdnem 20 oldalon keresztül olvashatjuk az irodalmi források megjelölésével bőségesen teletűzdelt ismertetéseket. A szerzők többnyire fényképfelvételt is mellékeltek a természetes környezetében tartózkodó bogárról, mely az adott faj felismerését segíti. A növényvédelmi szakirodalom nagyságát jól mutatja, hogy a 3/B kötet végén 75 oldalon majdnem 3000 forrásmunka citációja található. A fajok visszakeresését megkönnyíti a 3/B kötet végén található latin-magyar névmutató.

Jelen kötetet az agrártudományok és a biológia művelőinek, növényvédelmi és környezetvédelmi szakembereknek, egyetemi oktatóknak és hallgatóknak egyaránt ajánljuk.

Szél Győző

Szólj hozzá!

Címkék: sz:Szél Győző

A bejegyzés trackback címe:

https://bogaraskonyvek.blog.hu/api/trackback/id/tr652355750

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása